Maniery przy stole

Nie ma potrzeby ulegać we wszystkim. Nie wykluczam, że mogłem zostać źle zrozumiany, podkreślając ciągle potrzebę pozytywnego nastawiama dziecka do jedzenia. Przypomina mi się matka 7-letniej dziewczynki uwikłana od lat w problemy z jedzeniem, wojująca z córeczką metodą prośby, groźby i siły. Gdy uwierzyła wreszcie, że zjawiskiem naturalnym jest właśnie dobry apetyt i chęć jadania rozmaitych rzeczy, a nie odwrotnie, że trzeba wobec tego odrobić popełnione błędy i położyć kres bataliom o jedzenie, wpadła z kolei w drugą skrajność i zaczęła przyzwalać na wszystko. Po tylu latach ciągłych walk w córce nagromadziły się jednak pretensje i urazy. Gdy tylko dotarło do jej świadomości, że matka zrobiła się miękka jak wosk, zaczęła to wykorzystywać. Potrafiła wsypać do zupy mlecznej cały cukier z cukiernicy kątem oka obserwując milczące przerażenie matki. Przed każdym jedzeniem matka zapytywała ją, na co ma ochotę. Gdy mała odpowiadała „na hamburgera”, na stole pojawiał się hamburger. A wtedy córeczka jak gdyby nigdy nic mówiła: „Nie chcę hamburgera, wolę parówki”, zaś matka biegła do sklepu mięsnego, żeby je kupić.

Trzeba obrać metodę złotego środka. Rozsądek nakazuje, by wymagać od dziecka przychodzenia na żądanie do stołu, grzeczności w stosunku do pozostałych osób siedzących przy wspólnym posiłku, powstrzymywania się od niestosownych uwag na temat podanego jedzenia i od obwieszczania głośno, czego nie lubi, a więc poprawnego zachowania się przy stole na miarę lat. Z kolei rodzice powinni uwzględniać w miarę możliwości (nie zapominając przy tym o innych członkach rodziny) upodobania smakowe dziecka, zapytać od czasu do czasu, co chce dostać do jedzenia. Rozsądek nakazuje ograniczyć jedzenie cukru, cukierków, ciastek, picie słodkich napojów i spożywanie innych mało wartościowych potraw. Nie dojdzie do niepotrzebnych zatargów, jeśli dla dziecka będzie oczywiste, że rodzice dobrze wiedzą, co robią.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>