Nie należy ukrywać przed dzieckiem faktu adopcji cz. II

Powiedzmy, że wasza trzyletnia córeczka słyszy, jak matka wyjaśnia nowo poznanej osobie, że adoptowała dziecko. „Co to znaczy adoptować? — zapyta mała. Matka może odpowiedzieć w taki sposób: „Dawno temu zapragnęłam mieć małą córeczkę, którą będę kochała i otaczała opieką. Poszłam więc tam, gdzie było bardzo dużo małych dzieci i powiedziałam: Chcę mieć małą dziewczynkę z ciemnymi włosami i czarnymi oczkami. A wtedy jedna pani przyniosła mi właśnie ciebie. Oh, to jest dokładnie takie dziecko, jakie chciałam mieć. Chcę je adoptować i wziąć do domu na zawsze. W taki oto sposób adoptowałam ciebie.” Taka opowieść jest na początek bardzo dobra, ponieważ uwypukla pozytywną stronę adopcji, fakt, że matka dostała dziecko, jakie chciała. Mała będzie zachwycona tą historią i jeszcze wiele razy będzie chciała jej słuchać.

W przypadku adoptowania dziecka starszego wygląda to inaczej. Takie dzieci pamiętają nieraz rodziców biologicznych i dotychczasowycn opiekunów. W rozwiązaniu problemu powinien pomóc i dziecku, i rodzicom ośrodek adopcyjny. Bardzo jest ważne, aby rodzice byli świadomi, że wątpliwości będą ciągle nawracały w różnych okresach życia dziecka. Na wszystkie pytania trzeba odpowiadać możliwie najprościej i najuczciwiej. Rodzice powinni przy tym zezwalać dziecku na swobodne wyrażanie swych uczuć i obaw.

Między 3 i 4 rokiem życia wasza córeczka, jak większość maluchów, będzie chciała wiedzieć, skąd biorą się dzieci. Ten problem omawiam w p. 585. Najlepiej odpowiadać zgodnie z prawdą, ale tak, by dziecko zrozumiało. Jednak gdy wyjaśnisz córeczce, że dzieci rosną u mamusi w brzuszku, zacznie się zastanawiać, jak się to ma do historii o znalezieniu jej w ośrodku adopcyjnym. Może od razu, a może w miesiąc później, zapyta: „Czy ja rosłam u ciebie w brzuchu?” Odpowiesz jej po prostu, że przed adopcją rosła w brzuszku innej mamy. Prawdopodobnie nie będzie to dla niej całkiem jasne, ale przyjdzie czas, kiedy wszystko zrozumie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>